Fast-food doba VS. život s Bohom

Fast-food doba. Hovorí sa, že odkedy sa rozmohol fast-food do celého sveta, tak s ním prišla aj zrýchlená doba. Všetko chceme hneď, veľmi rýchlo. Neradi čakáme. Bývame viac nervózni…. deadliny nám horia.

Či chceš alebo nie, si značnou mierou ovplyvnený fast-food dobou. Je na tebe či, sa necháš ovplyvňovať fast-food dobou, alebo sa jej budeš  úplne strániť a nadávať na ňu, kritizovať a zdieľať na Facebooku fotky, ako veľmi je naša doba zlá. (Predtým, ako ju budeš kritizovať, nezabudni, že aj TY si ten, čo tvorí túto dobu. Čo si spravil pre to, aby si to aspoň trochu zmenil? Nič? Hmm…smola.) Alebo sa pozrieš na to ako na výzvu a začneš meniť svoj život.

cityscape-4292702_1920

Základom je správny pohľad na vec.  Uvediem známy príklad, ale veľmi dobre vystihuje to, čo Vám chcem povedať. Príklad je: „Sociálne siete môžu byť veľmi zlé, ale aj veľmi dobré. Záleží na tom, ako ich využívaš.“ Tak podobne sa hovorí aj o ohni : „Dobrý sluha, ale zlý pán.“ Tak je to aj s výdobytkami tejto doby. Ak ti bude výdobytok „slúžiť ako sluha“ – dobrou cestou na dobré veci, vtedy je to správne. A nevidím dôvod, prečo by si ho nemal využívať. Ale pozor! Musia byť splnené dve podmienky. „Dobrou cestou na dobré veci“ to znamená, že účel, spôsob, myšlienky, výsledok… sú správne a v zhode s tvojím svedomím.

pizza-1949157_1920

Okrem dobrých vecí vplývajú na nás aj tie zlé. Poznáme mnoho problémov, ale ja som sa v tomto blogu zamerala na to, či nás fast-food doba ovplyvňuje aj v našich modlitbách.

Preto som sa zopár ľudí opýtala tieto otázky. K otázkam pridávam komentár Matúša, ktorý nám viac priblíži jeho pohľad na danú otázku.

Prvá otázka bola: Keď sa za niečo modlíš, očakávaš kedy Ježiš naplní tvoju modlitbu? Až  100% opýtaných odpovedalo, že áno (očakávajú). To je výborná správa. Veľmi ma to potešilo, že dôverujú, že Ježiš naplní ich túžby.

Mám, ale napriek tomu sa Mu snažím všetko odovzdávať. Sú situácie, keď viem, že s Bohom to zvládnem a nemám problém úplne zveriť daný problém Jemu. Samozrejme, s tým, že ak ja Bohu dám svojich 100%, On mi dá tých svojich 100%, ktoré sú viac ako tie moje 🙂 Na druhej strane sú situácie, ktoré chcem mať pod kontrolou a chcem aby sa naplnili podľa mojich očakávaní. Vtedy sa musím nanovo učiť pokore a trpezlivosti. Neprestávať sa modliť a odovzdávať to znova a znova.

wave-3473335_1920

Druhá otázka bola: Keď prosíš Boha o niečo, máš už (vo svojej mysli) pripravené, akoby mal Boh reagovať? (napr. čo ti odpovie alebo ako to zariadi)? Výsledok bol 44% áno a 56% nie. Jeden kapucín mi raz povedal, že to nie je dobré mať už vopred pripravené ako chceme, aby sa Boh zachoval. Neobmedzujme Božiu moc našimi predstavami.

Tretia otázka bola, či cítia, že fast-food doba preniká do ich modlitieb, 55% potvrdilo, že cítia, že fast-food doba preniká do ich modlitieb.

Niekedy. Ale skôr nie ako áno. Sú dni, keď je moja modlitba len “odrecitovaná” a neviem dať zo seba viacej (Aj keď práve toto je často väčšia obeta. Dať Bohu čas, keď ja nemám vôbec chuť a mám pochybnosti). Obvykle, keď strácam motiváciu a začínam sa ľutovať, lebo sa nedarí. Vtedy musím opäť vstať, pochlapiť sa a odhodlať sa znova ďalej bojovať. Uvedomujem si, že moja modlitba nie je šprint, ale beh na celý život. A Boh mi svoj plán odkrýva postupne tak, aby som sa stále mohol sám slobodne rozhodnúť, či chcem kráčať svojou cestou alebo tou Jeho.  Bez pravidelnej modlitby by som život nedával. Preto potrebujem byť trpezlivý, odhodlaný a verný.

 

Štvrtá otázka sa týkala materializmu vs. života s Bohom. Odpovede boli rôzne, ale všetky boli o tom, že jednoznačne život s Bohom.

Život s Bohom, keď svet útočí z každej strany, je často ťažké mu odolať. Vtedy potrebujem “dostať facku”, pokoriť sa a vrátiť sa k Bohu.

Maťka

+ komentáre od Matúša (ďakujem)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: